Hoppa till sidans innehåll

Resultatlista och utdelningar 2020

23 DEC 2020 10:54
RST resultatlista och div. utdelningar
  • Uppdaterad: 23 DEC 2020 10:54

Då vi inte hade någon prisutdelning under sedvanlig segelflygkonferens presenteras här olika priser och utdelningar för 2020.

RST 2020 resultatlista

Hyllanders minnesfond - ingen utdelning av stipendium. Endast en asnökan hade inkommit och den uppfyllde inte statuterna.

Stålisfonden - årets segelflyglärare tilldelas Ingemar Wararak postumt och pengarna går till fonden Borlänge FK instiftat till hans minne.

Danewidsfonden - juniorsegelflygplanet LS4:an- har tilldelats Ludvig Jauring Arboga FK som får disponera flygplanet under 2021.

USM - Under hösten genomfördes dock USM landningstävling för juniorer i Uppsala. Segrare blev Linus Öhman Skövde FK.

Condor-RST - Wilhelm Wendt, Ljungbyhed FK

 

Diplom och rekord

Silver-C (Alla som erövrar ett Silver-C får boken Flyg som svalor, tranor eller Gööken signerad och skänkt av författaren Beng Göök)

Dmitrii Bokarev, Borås SFK

Börje Kroon, Borås SFK

Fredrik Persson Winter, Göteborg SFK

 

Guld-C

Mikael Engström, Östra Sörmlands FK

Per Carlin, Arboga FK

Nils Gardell, Motala FK

Lars Jauring, Arboga FK

Adnan Hadziagovic, Segelflygarna Uppsala FK

 

Diamant-C (3 diamanter)

Mikael Engström, Östra Sörmlands FK

Ingemar Gustafsson, Falbygdens FK

 

Segelflygrekord (under verksamhetsåret 1 okt 2019-30 sep 2020)

Thomas Jobs/Markus Ganev, Arcus M (Namibia), Hastighet 750 km ToR - 151,34 km/h, 2019-11-30

Wilhelm Wendt/Jim Acketoft, EB29, Hastighet på 750 km triangel - 120,04 km/h, 2020-06-01

Karin Lindgren, LS3, Distans målflygning, 188,0 km, 2020-07-17

Diplom mm är under utskick eller kommer i januari.

Skribent: Henrik Svensson
E-post: This is a mailto link

 


Kontoret på Ålleberg
Segelflyget
Box 750
521 22 Falköping
Tel: 0515-371 51

Generella frågor kan e-postas
This is a mailto link

RST-online

 

Svenska mästare 2021

Öppen klass

Owe Engström
Eskilstuna FK


18-meter

Börje Gustavsson
Borås SFK


Racing

Jan-Ola Nordh
Landskrona FK


Klubbklass

Martin Ekdahl
Herrljunga FK


20-meter tvåsits

Gunilla Lindell  & Ronny Lindell
Landskrona FK


Junior SM

Dylan Osolian
Skövde FK


Segelflygkombination (RST totalt)

Jan-Ola Nord
Lidköpings FK


Höjd-SM

Jan-Ola Nord
Lidköpings FK


Distans-SM

Jim Acketoft/Wilhelm Wendt
Ljungbyheds FK


Hastighet-SM

Jim Acketoft/Wilhelm Wendt
Ljungbyheds FK


Ungdoms-SM

Amar Hadziagovic
Uppsala FK


Segelflygallsvenskan

Borås FK
I laget Börje Gustavsson, Kjell Folkesson/Hans Folkesson, Oliver Andersson, Hans Folkesson, Kjell Folkesson, Ingemar Sjöholm, Erik Rudsmark 


Lag-SM

Borås SFK
I laget Börje Gustavsson, Kjell Folkesson/Hans Folkesson, Erik Rudsmark, Andreas Nemere, Robin Dorbell, Kjell Folkesson, Ingemar Sjöholm, Trulsa Cronander


Postadress:
Svenska Segelflygförbundet
Box 750
521 22 Falköping

Besöksadress:
Segelflygskolan Ålleberg
521 91 Falköping

Kontakt:
Tel: +4651537151
E-post: This is a mailto link

Se all info