Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2020


Tävlingskalender 2020

SM-gridweb

 

9-41               1/3-15/10       RST                                                                               Sverige & Norden

 

16                  10-18/4         Pribina Cup,                                                                  Nitra, Slovakien

  

18                  1-3/5             HDI Safe Skies                                                              Dala-Järna

 

19                  1-9/5             Klix, klubb, std, 18m, 20m                                           Tyskland

 

20                  10-16/5         SGP 18-m                                                                       Borås

 

21                  16-23/5         Eskilstuna Open , Open racing, Racing, Klubb         Eskilstuna 

 

21                 21-24/5          HDI Safe Skies, Feringesträcket                                 Feringe

 

21                 21-24/5          Stationssvängen                                                            Herrljunga

 

22                 21-31/51        Danska Mästerskapen                                                  Arnborg, Danmark

 

23                   5-7/6            HDI Safe Skies, Blåbärsträffen                                   Skövde

 

23-24             1-12/6           Tyska mästerskapen, Open, 20m, 18m                      Bayreuth, Tykland

 

24                  6-13/6           Räyskälä masters, Open, Racing                                Räyskälä, Finland

 

26                19-28/6           "För-VM 2021", 18m, 20m, Open (mix klasser)         Matkopuszta, Ungern

 

27                  3-5/7             HDI Safe Skies                                                              Ödestugu

 

27                 27/6-4/7         SM, Open, Racing, 20m, klubb                                    Feringe

 

29                 11-17/7          DM Västra                                                                     Herrljunga

 

 29                 12-18/7         Junior-SM  & DM Östra                                               Vängsö

 

30                  24-26/7         HDI Safe Skies                                                              Långtora 

 

30-31             19-31/7         36:e VM Open, 20m, 18m                                            Stendal Tyskland

 

31                  25/7-2/8        Junior NM Std, Klubb  (Sun Air Cup, mix)               Arnborg, Danmark

 

33-34             8-22/8            36:e VM, Std, klubb, 15- meter                                  Chalons-Ecury, Frankrike

 

33                 14-16/8           HDI Safe Skies, Bergslagsträffen                               Örebro

 

34                  14-23/8          Leszno Cup   Standard, 18m                                       Leszno, Polen

 

38                   19/9               USM                                                                              Uppsala

 

Påminner tävlingsarrangörer att skicka ut inbjudan till landets klubbar enligt SHB730 3.3

Info om tävlingar skickas till Ronny Eriksson, (datum, namn,klass,plats och länk)

Ansökan om tävlingssanktion (SHB747) skickas till Henrik Svensson.

 

                         

Visningskalendern är inte kopplad mot någon kalender

Postadress:
Svenska Segelflygförbundet
Box 750
521 22 Falköping

Besöksadress:
Segelflygskolan Ålleberg
521 91 Falköping

Kontakt:
Tel: +4651537151, +4651537156
E-post: This is a mailto link

Se all info