Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar 2017


 

SM-gridweb

 Datum  Följande nationella tävlingar har prel. sanktion av Segelflyget
   
 10-17/6 SM Racing och Open, Uppsala
1-8/7 SM klubb, 18m och 20m Arboga

9-15/7

9-15/7

DM Västra regionen, Borås

Junior SM, Borås

24-29/7 DM Östra. Vängsö
 23-24/9 Ungdoms SM, Arboga Flygklubb
   
 

Inter-hannover Safe Skies deltävlingar

Anmälan och resultat

29/4-1/5 Dala-Järna
25/5-28/5 Feringesträcket, Feringe
26/5-28/5 Vängsö

3-6/6

Ödestugu

14/7-16/7

Värmlandsexpressen, Karlstad

4/8-6/8

Bergslagsträffen, Örebro
   
  Internationella tävlingar 2017
8-21/1 WGC 34th, Benalla, Australien
14-22/4 Pribina cup, Nitra Slovakien
15-22/4 Sailplane Grand Prix, Magaliesburg Sydafrika
17/5-4/6 Dam VM, Klubb, Std & 18m, Zbraslavice Tjeckien
19-27/5 Hahnweide, Tyskland
23/7-5/8 EGC, Klubb, Standard och 20m, Moravska Tjeckien
27/7-13/8 Junior VM, Klubb & Standard, Pociunai Litauen
27/7 - 5/8 WAGAC, Torun, Polen
 10-26/8
EGC, Open,18m och 15m, Lasham England

Info om tävlingar skickas till Ronny Eriksson, (datum, namn,klass,plats och länk)

Ansökan om tävlingssanktion skickas till Henrik Svensson.

Uppdaterad: 29 JUL 2017 14:34 Skribent: Ronny Eriksson
Epost: Adressen Gömd

 

Kontoret i Stockholm
Segelflyget c/o EAA Sverige
Hägerstalund
164 74 Kista
Tel: 0515-371 56

Kontoret på Ålleberg
Segelflyget
Box 750
521 22 Falköping
Tel: 0515-371 51

Generella frågor kan e-postas
This is a mailto link

RST-online

 

Svenska mästare 2019

Öppen klass

Jim Acketoft & Willhelm Wendt.
Ljungbyheds FK
EB29DR


18-meter

Peter Cutting.
Malmö SFK
ASG29E


Racing

Ronny Lindell.
Landskrona FK
Discus 2T


Klubbklass

Per Carlin.
Arboga FK
LS1f


20-meter tvåsits

Börje Gustavsson & Oskar Gustavsson.
Borås SFK
DG1000S


Junior SM

Dennis Jensen.
Norra Upplands FK
LS-7WL


Segelflygkombination (RST totalt)

Jan-Ola Nord.
Lidköpings FK


Höjd-SM

Jan-Ola Nord.
Lidköpings FK


Distans-SM

Gunnar Axelsson
Feringe SFK


Hastighet-SM

Jan-Ola Nordh
Lidköpings FK


Ungdoms-SM

Amar Hadziagovic
Uppsala FK


Segelflygallsvenskan

Lidköpings FK
I laget Jan-Ola Nordh, Jan Andersson, Thomas Pyls, Torbjörn Hägnander, Börje Ragnarsson, Thomas Olsson


Lag-SM

Uppsala FK
I laget Amar Hadziagovic, Börje Eriksson, Bo Haven, Magnus Hyllander, Hans Larsson, Peter Johansson, Tor Widman, Johan Rasmussen


Postadress:
Svenska Segelflygförbundet
Box 750
521 22 Falköping

Besöksadress:
Segelflygskolan Ålleberg
521 91 Falköping

Kontakt:
Tel: +4651537151, +4651537156
E-post: This is a mailto link

Se all info