Svenska Flygsportförbundet har i omgång 1 och 2 tilldelats 2,1 mkr till återstartsstöd. Varav 1,26 mkr utdelas i bidrag till föreningar.
För omgång 3 kommer vi få 1,39 mkr varav 500 000 kr kommer tilldelas föreningar. Dennna omgång är för 2022 och 2023.
Vi kommer i början av 2023 bjuda in till en föreningskonferens inom områdena rekrytering, ledarförsörjning och hur nå nya målgrupper.
Det finns fortfarande medel kvar från omgång 1 och 2 för föreningar att söka bidrag runt. Kvarvarande medel tilldelas enligt fort till kvarn. För föreningar som inte genomfört återrekryteringsinsatsen mun-mot-mun där ni kontaktar per telefon eller fysiskt tidigare medlemmar och bjuder in till en återträff med syfte på att få tillbaks dem som medlemmar - vi förväntar oss att ni kontaktar minst 10 tidigare medlemmar. För att det skall bli lyckat får ni som förening 5 000 kr till insatsen. Kontakta kansliet hgenom att maila
och meddela ert intresse eller sök direkt i idrottsmedel i IdrottOnline. Detsamma gäller om ni vill göra rekryteringsaktiviteter.
Vad kommer ni föreningar kunna söka om i omgång 3? Vi uppdaterar informationen här på hemsidan runt detta under sista kvartalet 2022.
För fullt regelverk kring stödet besök RF:s återstartsstöd-sida.